Marek Drzewowski  tel. 602 213 952  gg: 1961590  e-mail:baleno@poczta.onet.pl Łukasz Paliœświat  tel: 608 472 689     e-mail:lukaszpaliswiat@gmail.com
www.polska-sztanga.pl
SZUKAJ:
Fax: +48 (58)77 80 241

MENU

ZOBACZ RÓWNIEŻ
    

   *************************


GALERIE

shr121.jpg
shr121.jpg


rai66.jpg
rai66.jpg


lukow.png
lukow.png


talib151.jpg
talib151.jpg


djangabaev17.jpg
djangabaev17.jpg


efremov17.jpg
efremov17.jpg


nabieva17.jpg
nabieva17.jpg


mgl3.jpg
mgl3.jpg


advance-happy-new-year-2018-gif.gif
advance-happy-new-ye ...


azimova91a.jpg
azimova91a.jpgONLINE
Witaj, Anonim
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: zembron
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2

Na stronie:
Gości: 35
Użytkowników: 0
Razem: 35

AKTUALIZACJEDarmowe liczniki

stat4u


KALKULATOR SINCLAIR'A

ZAPRZYJAŹNIONE STRONY
ZAGRANICZNE STRONY KLUBOWE

Z Kraju: 53 LATA HISTORII GORLICKIEJ SZTANGI !
Wysłano dnia 20-10-2005 o godz. 23:40:19 przez autor

Z Kraju admin napisał "
W przededniu Mistrzostw Zrzeszenia LZS Juniorów i Juniorek do lat 20 oraz „ZŁOTEJ SZTANGI” Seniorów i Seniorek, które to zawody zostaną rozegrane w dn. 21-23.10.br w Gorlicach, prezentujemy interesujący materiał, gdzie MIECZYSŁAW HOLIK – trener miejscowego LKS „Pogórze” opisuje historię podnoszenia ciężarów w Gorlicach, która jak się okazuje sięga... 1892r !


Tradycji uprawiania sportów siłowych w Gorlicach można już szukać w działalności założonego w 1892 roku Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ”, które w swoim zestawie sprzętu sportowego posiadało ciężarki do ćwiczeń i 50-cio kilogramową „kulolaskę”, czyli prototyp późniejszej sztangi do podnoszenia ciężarów. Członkowie Towarzystwa uprawiali więc ćwiczenia siłowe a w urządzanych pokazach gimnastycznych w Gorlicach w roku 1900 i następnie w latach 1906-1914 mieściły się również ćwiczenia z „kulolaską” i ciężarkami. W latach 30-tych XX wieku pokazy siłowe w parku Sokolim (obecnie Miejskim) w Gorlicach wykonywał uczeń Władysława Pytlasińskiego, siłacz Władysław Bajorek, który pochodził z Ropicy Polskiej, jednakże dźwięków sztangi miasto nad rzeką Ropą nie słyszało, aż do 1952r !

        Stało się to dopiero za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego Wiktora Mianowskiego, założyciela sekcji podnoszenia ciężarów SKS „Zryw”, która działała przez pięć lat. W 1958r, w klubie należącym już do zrzeszenia LZS, dzięki zawodnikom byłego „Zrywu” odnotowano pierwsze sukcesy sportowe. W Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w Kielcach trzech gorliczan zdobyło medale :  Wacław Mikrut – złoty, Józef Warecki – srebrny oraz Andrzej Syrek – brązowy. W latach 60-tych koordynatorem szkolenia we wszystkich sekcjach powiatu gorlickiego był Józef Warecki, a zawodnicy odnosili liczne sukcesy w zawodach okręgowych i wojewódzkich.

Podejście pierwsze...  Wiosną 1971r grupa pochodzących z Gorlic ciężarowców skupiła się organizacyjnie w LZS „Jutrzenka” w Ropicy Polskiej, rodzinnej wsi Władysława Bajorka i rodziny Holików. Jesienią tego roku z inicjatywy działaczy Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Gorlicach został utworzony LKS „Pogórze” z wiodącą sekcją podnoszenia ciężarów. W latach 70-tych czołowymi zawodnikami tej sekcji byli: Jan Lenartowicz, Mieczysław Holik, Stanisław Karpiuk, Roman Przybyło i Janusz Gomułka. Oni to właśnie, zdobywając kolejne medale w mistrzostwach okręgu i mistrzostwach Polski LZS stali się kontynuatorami tradycji zawodników SKS „Zryw”. W swoich kategoriach wagowych byli klasyfikowani w tabelach 10-ciu najlepszych juniorów w kraju.

       Na kolejne sukcesy ogólnopolskie gorlickie ciężary czekały jednak aż 15 lat, kiedy to w 1973r Mieczysław Holik zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych i brązowy medal w Mistrzostwach Polski LZS Seniorów, natomiast Jan Lenartowicz zajął 9-te miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 18. W kolejnych latach wicemistrzami Polski LZS zostali także: Stanisław Karpiuk,Jan Lenartowic  i Janusz Gomułka. W tym też czasie rozpoczął treningi późniejszy reprezentant i wielokrotny rekordzista kraju Janusz Wojtas, który wraz z Karpiukiem zasilił II-gową wówczas „Polonię” Przemyśl, gdzie nad dalszym rozwojem ich talentu pracował Bolesław Ekiert. W barwach tego klubu, Wojtas został brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w rwaniu a Karpiuk wicemistrzem Europy Juniorów - także w rwaniu. Obydwaj stali się też współautorami I-ligowego awansu „Polonii” Przemyśl. Wielu zawodników gorlickiego klubu zasiliło również inne, I i II-ligowe kluby ciężarowe w kraju. Odejście tych zawodników pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia, wojskowe obowiązki Holika i Lenartowicza w CWKS „Legia” Warszawa i WKS „Zawisza” Bydgoszcz oraz „branki” do nowosądeckiego „Beskidu” – sztandarowej wówczas sekcji podnoszenia ciężarów w województwie nowosądeckim znacznie osłabiły siłę sportową „Pogórza”. W 1976r nastąpił kryzys organizacyjny klubu i sekcji. W martwym punkcie stanęły też rozpoczęte w Parku Miejskim w Gorlicach prace budowlane klubowego pawilonu sportowego. W grudniu 1977r kryzys organizacyjny klubu udało się w końcu opanować a na czele nowo wybranego Zarządu, stanął Prezes Marian Tabor. Natychmiast też przystąpiono do wznowienia przerwanych kilka miesięcy wcześniej prac budowlanych pawilonu sportowego, w którym miała się również mieścić siłownia sekcji. Oddana dwa lata później do użytku służyła ciężarowcom „Pogórza” aż do 2003r. Na przełomie lat 70 i 80-tych wznowiono również pracę szkoleniową w jedynej klubowej sekcji podnoszenia ciężarów, wszystkie inne uległy w tamtym okresie czasu samoistnemu rozwiązaniu.

Podejście drugie... W kwietniu 1978r trenerem sekcji został Mieczysław HolikPraca od podstaw przyniosła już wkrótce pierwsze widoczne efekty i „Pogórze” znów dało się zauważyć na sportowej mapie województwa, regionu i kraju. W 1980r brązowy medal  Mistrzostw Polski LZS juniorów zdobył Jan Janiszewski, który dwa lata później został mistrzem kraju LZS seniorów. Kolejne medale: srebrny - podczas mistrzostw LZS seniorów (1981) i brązowy w mistrzostwach LZS juniorów (1983) zdobył Wiesław Holik. Do grona medalistów dołączył także z brązowym krążkiem mistrzostw kraju LZS seniorów, kończący karierę Stanisław Przybylski. W 1987r, podczas rozgrywających się w Gorlickiej hali sportowej mistrzostwach kraju LZS seniorów, trener sekcji - Mieczysław Holik zdobył dla „Pogórza” kolejny brązowy medal. W latach 80-tych, klubowi juniorzy: Wiesław Holik, Jan Janiszewski, Piotr Fidera, Marek Warecki, Mirosław Bilski, Janusz Różycki i Dariusz Świątek wielokrotnie wygrywali zawody strefowe, kwalifikując się jednocześnie do mistrzostw Polski juniorów, w których to zdobywali punktowane miejsca. W 1982r ciężarowcy „Pogórza” ponownie awansowali do III ligi państwowej, w której startowali wcześniej przez dwa sezony w latach 1975–1976.

Podejście trzecie... Lata 90–te ubiegłego wieku i początek bieżącego, jakby na przekór różnym trudnościom organizacyjno-ekonomicznym, były okresem największych sukcesów sportowych sztangistów „Pogórza”, które zapisały się złotymi literami w historii klubu. Był to także czas kolejnej fali wielkich talentów, medalistów i finalistów mistrzostw Polski w kategorii juniorów i młodzieżowców. Medalowy „koncert” rozpoczął w 1995r Robert Gniady, który zdobył tytuł wicemistrza kraju juniorów do lat 20, dokładając do tego później siódme miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów. W ślad za nim poszli także dwaj utalentowani młodzicy: Wiktor Mikrut – zdobywca brązowego medalu w dwuboju i srebrnego w rwaniu kat.50 kg oraz Tomasz Koszyk – brązowy medalista w rwaniu kat.46 kg podczas mistrzostwach kraju juniorów do lat 16. Jubileusz 25-lecia klubu ciężarowcy „Pogórza” uczcili w październiku 1995r awansując do II ligi „Drużynowych Mistrzostw Polski”. Sukces ten odnieśli na turnieju III ligi w Łukowie, kiedy to zajęli ostatecznie 3 miejsce premiowane awansem do wyższej klasy rozgrywkowej, w której startują notabene do dnia dzisiejszego. W 1996r swoją medalową przygodę w ciężarach rozpoczął kolejny gorlicki talent – Tomasz Grela, który podczas Mistrzostw Polski młodzików zdobył wówczas „srebro”. Do 2001r Grela zdobył ogółem 9 medali mistrzostw Polski juniorów, w tym także tytuł wicemistrza Polski juniorów do lat 18 (1998).

Na tytuł mistrza Polski w dwuboju gorlickie ciężary musiały czekać do 1999r. Sukces ten osiągnął w kat.54 kg Dominik Stasiowski, który podczas rozegrywanych w Ciechanowie mistrzostw kraju juniorów do lat 16 wywalczył 3 złote medale, w tym także za rwanie i podrzut. Zwycięstwo to stało się dla tego zawodnika przepustką do startu w Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 16-tu w Lignano Sabbiadoro we Włoszech, gdzie zajął ostatecznie „punktowane” ósme miejsce. Stasiowski powtórzył swój sukces także w 2001r zdobywając w kat.62 tytuł mistrza kraju juniorów do lat 18. W 1999r wicemistrzostwo Polski juniorów do lat 20 wywalczył w kat.56 -  Jakub Garbiec, powtarzając ten sukces w kolejnych latach, aż do tytułu młodzieżowego Mistrza Polski, jednakże już w barwach AZS-AWF Biała Podlaska. W 2000r, do grona medalistów dołączył Łukasz Smołkowicz, „trzeci” w mistrzostwach Polski juniorów do lat 18. W mistrzostwach tych startowała także z powodzeniem pierwsza zawodniczka z Gorlic – Małgorzata Augustyn, która w wadze do 53 kg zajęła VI miejsce.

Od 2001 r do ataku po medale ruszyli synowie trenera sekcji, bracia Marek i Jarosław Holik. Pierwszy rozpoczął Marek od brązowego medalu za rwanie kat.56 w mistrzostwach kraju juniorów do lat 16. W 2003r, Jarosław zdobył „brąz” w rwaniu kat.56 Mistrzostw Polski juniorów do lat 17 a rok później został mistrzem Polski juniorów do lat 18, natomiast Marek zakończył ten sezon z kolejnym brązowym medalem za rwanie podczas mistrzostw kraju juniorów do lat 20. Rok 2005 przyniósł kolejne sukcesy Jarosławowi, który wywalczył tytuł wicemistrza Polski juniorów do lat 20 oraz złoty medal za rwanie w wadze do 62 kg. W czasie rozgrywanych w Pile Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej LZS zdobył złoty medal w dwuboju. Był także rezerwowym zawodnikiem na Mistrzostwach Europy Juniorów w Trenczynie na Słowacji.

 W chwili obecnej, oprócz wspomnianych wyżej braci Holików, do sztandarowych zawodników „Pogórza” należą: Łukasz Trybus, Paweł Janik, Łukasz Święs, Wiktor Mikrut który w tym roku zajął V miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w Malborku oraz rozpoczynająca sportową karierę Barbara Holik -  srebrna medalistka mistrzostw kraju LZS juniorek do lat 17-tu w wadze do 48 kg.

Na zdjęciu... Wiktor Mikrut podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Malborku. Sztangiści „Pogórza” Gorlice kończą „trzecie” podejście z dorobkiem 28 medali zdobytych w mistrzostwach Polski juniorów oraz 45 medali z ogólnopolskich zawodów Zrzeszenia LZS. Wraz z jubileuszem 35-lecia klubu, 60-lecia Zrzeszenia LZS i 80-lecia Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów rozpoczną kolejne... „czwarte” podejście. Oby i ono było równie udane jak pierwsze trzy... już zaliczone.

Opracował: trener sekcji podnoszenia ciężarów LKS „Pogórze” Gorlice - Mieczysław Holik
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Z Kraju
· Napisane przez autor


Najczęściej czytany artykuł o Z Kraju:
MARIUSZ JĘDRA DOPIĄŁ FORMALNOŚCI… !


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Associated Topics

Z Kraju


REGULAMIN:


PSz nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub dostępu do całego serwisu.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


Marek Drzewowski tel. 602 213 952 GG 1961590 e-mail: baleno@poczta.onet.pl
Łukasz Paliświat tel: 608 472 689 e-mail: lukaszpaliswiat@gmail.com


Administracja

Tworzenie strony: 0.02 sekund :: Zapytania do SQL: 50