Marek Drzewowski  tel. 602 213 952  gg: 1961590  e-mail:baleno@poczta.onet.pl Łukasz Paliœświat  tel: 608 472 689     e-mail:lukaszpaliswiat@gmail.com
www.polska-sztanga.pl
SZUKAJ:
Fax: +48 (58)77 80 241

MENU

ZOBACZ RÓWNIEŻ
    

   *************************


GALERIE

shr121.jpg
shr121.jpg


rai66.jpg
rai66.jpg


lukow.png
lukow.png


talib151.jpg
talib151.jpg


djangabaev17.jpg
djangabaev17.jpg


efremov17.jpg
efremov17.jpg


nabieva17.jpg
nabieva17.jpg


mgl3.jpg
mgl3.jpg


advance-happy-new-year-2018-gif.gif
advance-happy-new-ye ...


azimova91a.jpg
azimova91a.jpgONLINE
Witaj, Anonim
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: zembron
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2

Na stronie:
Gości: 108
Użytkowników: 0
Razem: 108

AKTUALIZACJEDarmowe liczniki

stat4u


KALKULATOR SINCLAIR'A

ZAPRZYJAŹNIONE STRONY
ZAGRANICZNE STRONY KLUBOWE

FRPC informuje: JAK WALCZYĆ Z DOPINGIEM W SPORCIE !
Wysłano dnia 06-01-2016 o godz. 12:06:24 przez autor

FRPC informuje Autor napisał "
Tak wiele pod koniec ubiegłego roku pisało się na temat stosowania nie- dozwolonego dopingu w sporcie, w tym również w podnoszeniu ciężarów. Doniesienia były zatrważające i szokujące, mam tu głównie na myśli wy- kryty doping u 24 zawodników na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów, jakie odbyły się w Houston (USA) pod koniec listopada 2015r. Do podjęcia tego tematu zmobilizował mnie przedruk artykułu na Polskiej Sztandze autorstwa red. Leniarskiego pt. „Rok z dopingiem... Duże stę- żenie hormonu wzrostu koksu”. Bardzo zaciekawił mnie wątek z tego artykułu, mówiący o zainteresowaniu się tym problemem przez studentów zarządzania i organizacji Uniwersytetu Warszawskiego – kto powinien się w naszym kraju zająć i jakie instytucje walką z dopingiem ? Jest to wg mojej oceny zasadnicze pytanie. Dzisiejsze rozwiązania, jakie obo- wiązują w Polsce oraz na świecie nie dają gwarancji prawidłowego przestrzegania zasad Światowego Kodeksu Antydopingowego. Jest tak, że walczą z tym problemem niezależne labo- ratoria WADA i jak jest naszym kraju... Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie, zaś na- kładanie kar i ich egzekucję pozostawiono Międzynarodowym Federacjom i krajowym związ- kom sportowym. Takie usytuowanie nakładania kar dyscyplinarnych na osoby, które nie przestrzegają tych zasad w wielu wypadkach prowadzi do łamania przepisów i w konsekwencji do korupcji w sporcie. Jeżeli macierzysty związek czy nawet międzyna- rodowa federacja ma nakładać kary na swoich zawodników, to zawsze będzie szukać jakiś obejść w stosowaniu prawa i kar.Pamiętam, jak na przełomie lat 2000/2001 ówczesny Prezydent Europejskiej Federacji Pod- noszenia Ciężarów (EWF) – Waldemar Baszanowski na forum IWF zgłaszał wielokrotnie ofi- cjalnie stanowisko mówiące o tym, aby kary dyscyplinarne za nieprzestrzeganie przepisów antydopingowych były rozpatrywane i nakładane przez niezależne organy od związków spor- towych i federacji międzynarodowych. Podobna sytuacja była u nas w kraju. Idąc za pro- pozycją rozwiązań Waldemara Baszanowskiego wielokrotnie występowaliśmy, jako Zarząd PZPC do Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej a później Ministra Sportu i Tu- rystyki przy pracach nad Ustawą o Sporcie o powołanie niezależnego od związków sportowych organu, który by na bazie stwierdzonych naruszeń Kodeksu Antydo- pingowego badał te sprawy i nakładał kary na zawodniczki i zawodników łamiących Regulaminy. W PZPC znajduje się bogata dokumentacja w tej sprawie. O takiej potrzebie rozwiązań informowaliśmy również Komisję do Walki z Dopingiem w Sporcie jak również EWF i IWF. Jedyny wniosek strony polskiej a głównie Waldemara Baszanowskiego, jaki został zrealizowany i obowiązuje do dzisiaj to ten, że od wielu lat na stronie in- ternetowej IWF podawane są wszystkie stwierdzone pozytywne wyniki badań an- tydopingowych i nałożone kary na wszystkie osoby przebadane przez IWF i WADA.

Zadane pytania przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego i autora tego artykułu... „Czy to dobrze, że z dopingiem w danym kraju walczą jego instytucje” ? Dalej … „Czy Pre- zesowi Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów można zaufać” ? Odpowiadam na bazie swoich doświadczeń, że... zdecydowanie – NIE !!! Bo zawsze będą różnego typu naciski ze strony środowiska, mówiące o dobru dyscypliny czy ogólnie mówiąc o dobru sportu. Niewyciąganie zdecydowanych konsekwencji w stosunku do zawodników nieprzestrzegających zasad Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz Regulaminów Antydopingowych prowadzi do nadużyć a w wielu wypadkach do korupcji w sporcie. Gdybyśmy w przeszłości surowo i zdecydowanie karali dopingowiczów, sytuacja w dyscyplinie byłaby zdecydowanie odmienna. Ale to, że tak jest w sporcie – również winę ponoszą władze sportowe naszego kraju. Bo jak walczyć z tym problemem, kiedy we władzach PKOL i wielu związków sportowych widzimy ludzi, którzy w przeszłości byli karani za stosowanie dopingu w sporcie. No i co – nic się nie stało… dalej żyjemy w tym zakłamaniu.

Najbardziej zbulwersowała mnie w ostatnich dniach wypowiedź na jednym z portali... działacza PZPC, że wśród uczestników Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów widzi jeszcze grupę zawodników, którą podejrzewa o stosowanie dopingu i jeszcze będzie czekał na ostateczny werdykt IWF (artykuł 1, artykuł 2 > przypis PSz). Ale kto to mówi ? Reasu- mując – jestem zdecydowany, jak ta grupa studentów Uniwersytetu Warszawskiego, za tym, aby Minister Sportu i Turystyki w ramach prac nad zmodyfikowaniem niektórych przepisów w Ustawie o Sporcie dokonał wprowadzenia nowego artykułu o powołaniu Komisji Dyscyplinarnej ds. jednolitego stosowania kar za nieprzestrzeganie zasad antydopingowych (Z. Wasiela)
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o FRPC informuje
· Napisane przez autor


Najczęściej czytany artykuł o FRPC informuje:
CIĘŻKIE SPRAWY #13 – SEN CZY JAWA ?


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Associated Topics

FRPC informuje


REGULAMIN:


PSz nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub dostępu do całego serwisu.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


Marek Drzewowski tel. 602 213 952 GG 1961590 e-mail: baleno@poczta.onet.pl
Łukasz Paliświat tel: 608 472 689 e-mail: lukaszpaliswiat@gmail.com


Administracja

Tworzenie strony: 0.04 sekund :: Zapytania do SQL: 50